حجت‌الاسلام والمسلمین آمیراحمد تقوی صبح روز ۲۴ مردادماه ۹۸ در سن ۹۶ سالگی به دللی کهولت سن در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت دار فانی را وداع و به ملکوت اعلی پیوست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری یار زاگرس ، حجت الاسلام و المسلمین میراحمد تقوی مؤسس نخستین حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد و از علمای برجسته بود که به پدر معنوی کهگیلویه شهرت داشت که پس از طی مدارج علمی در نجف اشرف تاکنون به مدت ۵۰ سال در کسوت یک عالم دینی منشاء خدمات فراوان و مرجع امور مردم بوده است.

سید میر احمد تقوی مقدم سال ۱۳۰۲ در بهبهان دیده به جهان گشود و دو سال بعد به سرزمین پدریش یعنی کهگیلویه منتقل شد، پدر او میر علی صفدر تقوی عالم منطقه کهگیلویه بود.

میراحمد خواندن، نوشتن و مقدمات عربی و قرآن را نزد پدر آموخت، مقدمات را در بهبهان نزد شیخ عبدالهادی مجتهدی فرا گرفت و در سال ۱۳۲۸ عازم نجف اشرف شد.

ایشان در نجف اشرف از محضر عالمانی چون شیخ محمد علی، شیخ علی رشتی، میرزا کاظم تبریزی، سید جلیل یزدی، سید عباس مهری، سید اسدالله مدنی، شیخ علی اصغر اراکی، آیت الله سیستانی استفاده کرد.

در سال ۱۳۳۸ به ایران بازگشت و در وطن خود کهگیلویه که از محرومترین نقاط کشور بود سکونت گزید و به تبلیغ امور دینی و ارشاد پرداخت.

میراحمد تقوی با تاسیس حوزه علیمه دهدشت شاگردان زیادی را تربیت کرد تا بعد از فراگیری و آشنایی با علوم دینی و مذهبی به ترویج دین مبین اسلام بپردازند.

ایشان در نجف اشرف از محضر اساتید و بزرگانی چون آقا شیخ محمدعلی، آقا شیخ علی رشتی، آقا میرزا کاظم تبریزی، آقاسید جلیل یزدی، آقاسید عباس مهری، آیت‌اله حاج سید اسداله مدنی، آیت‌اله شیخ علی اصغر اراکی، آیت‌اله سید علی سیستانی استفاده کردند.

در سال ۱۳۳۸ به ایران بازگشت و در موطن خود کهگیلویه که از محروم‌ترین نقاط کشور بود سکونت گزید و همه وجود خود را وقف ترویج دین و ارشاد مردم کرد.

ایام ورود وی به منطقه مقارن با اجرای سیاست‌های آمریکایی انقلاب سفید و آغاز نهضت حضرت امام خمینی(ره) علیه رژیم پهلوی بود.

جامعه آن روز کهگیلویه از جهل و بی سوادی، ظلم و تعدی و هجمه فرهنگی حکومت پهلوی به باورها و ارزش‌های دینی رنج می‌برد و این عالم خدمتگزار همواره با همت و اراده مثال زدنی به مبارزه و خدمت به مردم می‌پرداخت.

آمیر احمد با حضور در روستاها، ایلات و عشایر همواره در کنار مردم بود و به ترویج معارف دینی و تربیت طلاب علوم دینی همت گمارد.

حجت الاسلام والمسلمین آمیر احمد تقوی با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری امام خمینی(ره ) همه آمال خود را در تحقق اهداف انقلاب می‌دید، لذا همه وجود خود را یک‌سره درخدمت به انقلاب قرارداد.

وی با موقعیت و نفوذ اجتماعی که در منطقه کهگیلویه داشت توانست زمینه حضور گسترده مردم را در فعالیت‌های انقلابی فراهم سازد.

ایشان با تأسیس مدرسه علمیه ولی عصر(عج) دهدشت به تربیت طلاب همت گماشت که حاصل این روش تربیت ده‌ها طلبه فاضل و متعهد در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

حجت الاسلام والمسلمین آمیراحمد تقوی به رفع منازعات محلی و رسیدگی به خانواده‌های بی‌بضاعت،مستضعف و توجه با امور فرهنگی منطقه با احداث مساجد و حسینه‌ها و باز سازی حرم مطهر امامزادگان همواره همت گمارد.

ایشان با همه شهرت و نفوذ کلامی که در بین مردم داشت بسیار ساده زیست و بی‌پیرایه زندگی می‌کرد و با آنکه از مراجع بزرگ چون حضرت امام خمینی(ره)، آیت‌الهی خویی و آیت‌الهد شاهرودی اجازات مبسوطی داشت اما زندگی شخصی خود را از طریق کشاورزی اداره می‌کرد.

سرانجام این عالم ربانی در صبح روز ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸ در سن ۹۶ سالگی به علت کهولت سن در بیمارستان امام خمینی دهدشت دار فانی را وداع و به ملکوت اعلی پیوست.روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :