مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین یار زاگرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری یار زاگرس ، مدتی است حاشیه های زیادی گریبانگیر هیات والیبال استان شده است .البته قصور وکم کاری های مسئولین خود هیات نیز در وضعیت به وجود آمده نقش محوری را داشته ونمی توان بدون درنظر گرفتن این مسئله به بررسی مشکلات وارائه راهکار دراین هیات نابسامان پرداخت.موضوع حذف یک دختر والیبالیست نونهال یاسوجی برای اعزام به مسابقات کشوری یکی از خبرسازترین و جنجالی ترین خبرهای اخیر هیات والیبال بوده .آنطور که پدر و مادر این ورزشکار در گفت وگو با سایت یار زاگرس گفتند فرزندشان قربانی رابطه بازی و بی عدالتی های موجود درهیات والیبال شده تا دختر یکی از معاونین اداره کل ورزش وجوانان به جای فرزند آنها به مسابقات اعزام شود.
البته آنها از بی خبری وبی اطلاعی محمد کاظم نظری رئیس هیات والیبال استان از وضعیت هیات وهمچنین رفتار وتناقض گویی دستان عزیزی به عنوان دبیر هیات نیز گلایه هایی داشتند که مشروح آن در سایت خبری یار زاگرس آمده است.اما این پایان ماجرا نبود واخیرا وپس از گذشت یک ماه از این اتفاق عزیزی دبیر هیات والیبال طی گفت وگویی با یکی از سایت های محلی استان که به گفته عزیزی مدیر مسئول این سایت محلی روابط عمومی هیات والیبال هم هست سعی کرد ضمن فرافکنی و زیر سوال بردن عملکرد مسئولین پیش از خود با بزرگنمایی عملکرد این هیات ورزشی را بیش از آنچه هست نشان دهد وعلاوه بر آن دراین جوابیه و واکنش او ماجرای حذف پرنیان دژمان را نه به هیات بلکه به این ورزشکار وخانواده اش ربط داد تا کمی از هجمه ها وانتقادات موجود علیه خود وهیات بکاهد.بعد از انتشار این گفت وگو از عزیزی که بیشتر به سناریویی از پیش آماده شده شباهت داشت دکتر جابر جمال سیرت رئیس اسبق هیات والیبال که استخوان خورد کرده این ورزش است نسبت به آن واکنش نشان داد .او طی گفت وگویی به تشریح عملکرد هیات والیبال ازسالهای ۸۴ تا ۸۸ پرداخت.

جوابیه ای که طبق اخلاق حرفه ای ورسانه ای باید در سایت محلی فریاد جنوب منتشر میشد ولی مدیرمسئول این سایت که گفته می شود مدتی است مدیریت روابط عمومی هیات را برعهده گرفته از انتشار آن خودداری کرد.

در همین راستا جمال سیرت برگزاری مسابقات در تمام رده ها در دو بخش آقایان و بانوان، برگزاری بیش از ۱۲ دوره کلاس های مربیگری و داوری ویژه آقایان و بانوان، حضور یک تیم در لیگ دسته یک کشور و دو تیم در لیگ زیر گروه کشور، حضور تیم بانوان برای اولین بار در لیگ زیر گروه کشوری ، میزبانی بیش از ۱۰۰ مسابقه کشوری، اما متاسفانه در شرایط فعلی حتی مسابقات استانی و شهرستانی به نحو مطلوبی برگزار نمی شود،حضور ۸ نفر از داوران استان در لیگ دسته یک کشور در سال های ۸۷_۸۸ ،حضور۴ نفر از پیشکسوتان به عنوان ناظر فدراسیون در مسابقات لیگ را به عنوان بخش های مهمی از عملکرد والیبال طی سالهای ذکر شده عنوان کرد.

این داور ومربی والیبال هم استانی با اشاره به اینکه در دوره ریاست او بهترین بازیکنان با هزینه و نظارت هیات و نه باشگاه به مسابقات کشوری اعزام می شدند افزود:تنها ملاک برتری بازیکنان بر یکدیگر مسائل فنی واخلاقی بود که این امر مصداق اجرای عدالت درهیات والیبال بود.وی به حضور بازیکنان استان در تمرینات تیم ملی هم گریزی زد وبیان داشت:این مسئله درکنار حضور تیم های بانوان و آقایان در تمامی رده ها بدون کوچکترین مشکل و یا تقلب و با بهترین کیفیت نشان از توسعه رو به رشد والیبال استان داشت.

جمال سیرت استفاده از تجربیات تک تک پیشکسوتان ورزش والیبال ،معرفی مربیان و داوران در کلاس های ارتقاء با مساعدت مالی هیات ،ورود بهترین وسایل و تجهیزات ورزشی در سطح استان ،همکاری در تجهیز کردن بعضی از اماکن ورزشی دیگر نهادها ،تفاهم نامه با بسیاری از نهادها خصوصا آموزش و پرورش جهت توسعه ورزش والیبال استان را از دیگر فعالیت های هیات والیبال طی سالهای میانی دهه هشتاد برشمرد.رئیس اسبق هیات والیبال استان به زمینه سازی این هیات برای ورود ورزش قهرمانی به شهرداری یاسوج هم اشاره کرد وابراز داشت:نتیجه این اتفاق همان چیزی بود که مردم استان از سال ۸۴ به بعد دیدند.
او بعد ازبیان عملکرد هیات طی سالهای ریاست خود، انتقادات جدی را متوجه دبیر فعلی هیات والیبال استان دانست ودراین خصوص گفت:متاسفانه شرایطی فراهم شده که نه تنها مسئولان ما پاسخگوی عملکرد خود نیستند بلکه عملکرد ضعیف خود را نیز به گذشتگان ربط می دهند که این امر قیاس کاملا نابجایی است.جمال سیرت ضمن مخاطب قرار دادن عزیزی افزود:این مسئول درصورت امکان عملکرد خود را بیان کند تا مشخص شود طی دوره مسئولیتشان چند دوره کلاس مربیگری وداوری برگزار شده،؟؟ چه میزان اعتبار از فدراسیون جذب شده؟؟ ،استان چند تیم درلیگ های کشوری داشته،؟؟ چه تعداد داور در لیگ های معتبر کشوری فعالیت داشته اند؟؟رئیس اسبق هیات والیبال با اشاره به اینکه مسئول اعزام تیم های استانی به مسابقات کشوری هیات استان است و این کار مستقیم زیر نظر دبیر هیات انجام میگیرد ادامه داد: در بحث تقلب ها و اخراج تیم ها هیچگونه فراری برای دبیر هیات وجود ندارد .
جمال سیرت اضافه کرد: انتخاب بازیکنان به عهده مربی است نه دبیر هیات و یا اشخاص دیگری که صاحب قدرت باشند . این مربی والیبال استان تصریح کرد:متاسفانه هیات والیبال اصول کلی را فراموش کرده و وارد فرعیات شده که این امر ناشی از ورود نا بجای بیش از حد سیاست در این هیات بوده است.وی با بیان اینکه آقای عزیزی در بسیاری از مسائل فرافکنی کرده وبرای سلب مسئولیت توپ را به زمین دکتر نظری انداخته اند خاطرنشان کرد: علیرغم احترام زیاد برای رئیس فعلی هیات والیبال باید اذعان کرد وی فردی والیبالی نیست وبه دلیل بیماری نیزامکان حضوردرهیات را ندارد بنابراین اکنون همه کاره هیات شماهستیدپس مسائل جبهه و جنگ و جانباز بودن آقای نظری را به رخ مردم نکشانید تا حقی از وی ضایع نگردد.
این مربی وداور والیبال اظهارداشت:آقای عزیزی از عملکرد خودش طی ده سال ریاست برهیات و۱۵ ماهی که در مسند اول والیبال نشسته صحبت کند،اینکه آیا غیر از برگزاری مسابقات شهرستانی که هیچ سودی هم ندارد چه کار مفیدی انجام داده است؟؟.او ادامه داد:هیات والیبال از سال ۸۴ به بعد به آقایان منصوری و جمالسیرت سپرده شد که عملکردشان بر ورزش دوستان واهالی والیبال پوشیده نیست به نحوی که همگان این دوران را هنوز دوران طلایی والیبال استان می دانند بنابراین اگردبیرهیات قادر به دفاع وپاسخ دادن نیست حق کسی را هم تضییع نکند که در فردای قیامت باید پاسخگو باشد.

اما علاوه بر جمال سیرت فرشید چترآذر مسئول سابق کمیته بازرسی در زمان ریاست مرحوم اردشیر راد بر سکان هیات والیبال نیز نسبت به سخنان عزیزی واکنش نشان داد.
او گفت:قرار بود از خاک خوردگان و متخصصین رشته والیبال در راس کمیته های کلیدی هیات استفاده شود اما این مهم فقط در حد حرف و شعار عمل باقی ماند.چتر آذر افزود:آقای عزیزی از قانون گفته حالا باید از او پرسید چرا از چهار تیم اعزامی به مسابقات کشوری (۲ تیم آقایان و ۲ تیم بانوان ) باید ۳ تیم به علت تخلف از مسابقات اخراج شوند؟ مسئول سابق کمیته بازرسی هیات والیبال با بیان اینکه دبیرهیات پاسخ دهد که چه کسانی مربی و سرپرست تیم های اعزامی بودند وآنها توسط چه کسی انتخاب شدند تصریح کرد:آیا دبیر نباید نسبت به کم و کیف اعزام نفرات و تیم ها به مسابقات نظارت واطلاع کافی داشته باشد که اگر پاسخ منفی باشد این کار برای تبرئه خودش بوده.
چترآذر تاکید کرد:آقای عزیزی به ادوار گذشته گریز واشاره داشته که می توان دوران ریاست خود او درگذشته را نیز مشمول آن دانست که اگر چنین باشد دوران ۱۰ تا ۱۲ ساله او به عنوان رئیس و دبیرهیات را باید بزرگترین ضربه به خانواده والیبال دانست.
.وی با بیان اینکه عزیزی از زمان مسئولیتش سیاست را چاشنی کار خود در هیات کرده ابرازداشت: بهترین دوران والیبال بعد از مدیریت طولانی شما در راس هیات به زمان آقایان منصوری ، جمالسیرت و مرحوم راد برمی گردد که استعدادیابی ، آموزش ، دوره های مربیگری ، کلاس داوری ، مسابقات کشوری در رده های مختلف آقا و بانوان ، میزبانی در رده های مختلف آقایان و بانوان همه جز عملکرد های خوب آن دوره ها بوده است .
مسئول سابق کمیته بازرسی هیات والیبال افزود: چگونه دبیر هیات از عدالت می گوید وقتی که از تجربه وتخصص کسانی که بالاترین مدارک مربیگری و داوری در دو حوزه آقایان و بانوان را دارند استفاده نمی شود؟
وی ادامه داد:آیا آقای عزیزی مانند روسای گذشته هیات از جیب شخصی خود برای این ورزش هزینه می کند یا کارکرد او صرفا برگزاری مسابقات شهرستانی به نام مسابقات استانی ،گرفتن حق ورودی از تیم ها و البته دریافت مبلغی هم از اداره کل ورزش و جوانان استان و درنهایت امتناع از پرداخت جوایز درخور ومناسب به تیم هاست.

چترآذر خاطرنشان کرد:علاوه برهمه اینها بهتراست دبیر هیات والیبال جریان وقت های سالن را که برای تمرین تیم های منتخب به هیات والیبال اختصاص داده شده راهم شفاف سازی کند و بگوید این وقت ها در اختیار کیست تا همگان درجریان کم وکیف ماجرا قرار بگیرند.

بررسی عملکرد و صحبت های این دو مسئول سابق هیات والیبال وهمچنین دبیر فعلی هیات والیبال نشان می دهد هیات والیبال در مقایسه با گذشته نه تنها چیزی در چنته ندارد،بلکه سیاست ورابطه بازی بر آن سایه افکنده وباعث شده تا این هیات روزبه روز منفعل تر ومنزوی تر شود ونتیجه آن هم حواشی مفتضحانه ای شده که دبیرهیات نه تنها به دنبال مرتفع کردن آنها نیست بلکه بالعکس با فلسفه بافی وتوجیه دنبال فرار از مسئولیت وفرافکنی از مسئولیتی است که به عهده او گذاشته شده.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :